top of page
  • Obrázek autoraŠtěpánka Filipová

Neumí čésky…

„Jste z Holandska?,“ oslovil mě muž na pláži angličtinou s přízvukem. Nemusela jsem pátrat po zemi, plynule pokračoval: „Jsem z Německa a přijeli jsme s kolegou dnes. Jak dlouho to budete? A odkud jste?“


Záplava otázek na druhém konci světa, kam se mizí mimo jiné proto, aby se nemuselo moc mluvit. Druhý z německé party byl však pán s talířkem ze snídaně. Tak jo, budu milá. „Jsem z České republiky a jsem tu na dva týdny.“ „Tady není moc Čechů. Kdy jste přiletěla? A pojedete na nějaké výlety?“ Mám bezčasí, takže odpověď k příletu byla trochu váhající.

S výlety lepší, pochlubila jsem se s pěti, jsou součástí mého pobytu. Cestovka má skvělý nejen marketing. I průvodkyni Danicu. Studnice vědomostí o Bali, je tu devět let a vše, co povídá, není školometská nauka o ostrově, ale znalosti získané životem a vztahem. Danici manžel je Balijec, pracuje pro německou firmu a stará se o kvalitu vyvážených národních věcí – například ze dřeva. Mají pětiletého syna. A žijí tu rádi. Je prima, když se láska dvou lidí pozitivně přenáší na okolí.

Naše česko-slovensko-ukrajinská skupinka na výletě působila spokojeně. V jeden den jsme toho

viděli tolik! Tradiční balijský tanec Barong a Kris, který zobrazuje věčnou válku dobra a zda.

Dřevořezbářskou dílnu v Mas, santalové dřevo tak voní! Ve vesnici Seribatu různé druhy rostlin (aneb Veselé Vánoce, prvně v životě jsem měla v ruce listy hřebíčku, skořice aj.) a ochutnávka mnoha druhů kávy a čajů. Včetně cibetkové, té nejkvalitnější. Milá zvířátka, vybíravá na žrádlo. Pro nás dobře, kafe je pak lepší…:-) Poté impozatní sopka Batur v horách s pauzou na oběd. Za 100 000 rupií „All you can eat“. Co by na to řekli T ˖ M? Poslední zastávka byla u posvátného pramene v chrámu Tirtha Empul ve městě Tampaksiring. Majestátní areál plný pokorných domorodců a okukujících turistů.

BTW: Němcům jsem cestu raději nelíčila. Smutně říkali, že si výlety musí kupovat tady. Prý jsou dost drahé a v angličtině. Prý by raději svůj jazyk. S nadějí se ptali, jak to je s naší průvodkyní. No jasně, že s námi v neděli na další zkoumání balijských zákoutí nepojedou. Neumí česky. Zatím.:-)

4 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page