top of page
  • Obrázek autoraŠtěpánka Filipová

A co bylo dál? Radši nevědět

Aktualizováno: 3. 5. 2021

Za veřejné záchodky 5 000 rupií? A to jsme se s českým spolucestovatelem pokoušeli dohadovat. Jenže naše mentalita je jiná a smlouvání nemáme v krvi. Takže i v obchodě s batikovaným oblečením poté, co jsme se dozvěděli principy technologie, jsme zaplatili to, co si řekli. Omluvou budiž, že v takových prodejnách, jako je vesnici Tohpati, se nesmlouvá. Jenže kdo se v tom má vyznat?

Milé Bali, zdáš se komplikovanější než dřív. A to tě znám lépe než minulý týden. Milé Bali, máš v češtině střední rod - jako dítě. Jsou tedy děti, čím víc je známe, tím komplikovanější?

Rozhodně nebylo jednoduché, když se k nám v obrovském chrámovém komplexu Besakih pod posvátnou horou Gunung Agung připojila malé holka a nabízela pohledy. Samozřejmě, že za skvělou cenu. A česky!

Také nebylo jednoduché vyznat se ve všech druzích chrámů, i když to hodně usnadňovala báječná průvodkyně Danica. Podle ní jsou chrámy trojího druhu: rodinné, vesnické a klanové, tedy profesní. Jenže pak můžou být i napříč klany a také jsou chrámy všeobecné. Že bychom se zase dostali ke starému známému: „Vím, že nic nevím“ nebo „Čím víc o lidech víte, tím se vám zdají komplikovanější“?

Do toho celý den pršelo. V restauraci s úžasným výhledem na rýžová pole jsme nadšeně pobíhali s foťákem, abychom zachytili okamžik, kdy se mlha na pár vteřin milostivě rozplyne. Podobně se k nám stavěli dikobrazi, opatrně se ukázali, jen když jsme je nalákali na zelený list. Roztomilé potvůrky s bodlinkami chová jako domácí zvířata mnoho Balijců. Typické obydlí ostrovanů, soudě dle toho ve vesnici Batuan, tvoří mnoho menších domků na rozsáhlém pozemku. Od vstupní kuchyně, pavilon pro nejstarší na čestném místě, spací stavení, prádelna, část pro zvířata a téměř v centru dění také ceremoniální objekt, kde se vystavují zemřelí. Skoro nejvíc prostoru několikagenerační rodina žijící pohromadě však věnuje rodinnému chrámu.

A jsme zase u víry. Hinduismus měl zásadní význam i ve zbytcích soudního paláce Puri Agung ze

17. století v krajském městě KlungKungu. Dochovaly se z něj pouze dvě budovy. V jedné, blíž u vchodu, stropní malby ukazují tresty po smrti, když život není správně. Snad raději nevědět. Nebo naopak? Dobrá! Za úplatky se koupe ve vařícím hrnci, za manželskou nevěru se poškozuje přirození, pokud se neposlouchají rodiče, uřeže se hlava pilou…

A nějaká optimistická by nebyla? Jasně! Přestalo pršet.:-)

3 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page